Lanzarote

"sopečný ostrov“

Popis ostrova: Sopečný ostrov, to je přívlastek, který přesně charakterizuje tento středně velký Kanárský ostrov, čtvrtý největší ze souostroví. Snoubí se zde jedinečná sopečná krajina s charakteristickou architekturou, která jako by nebyla poznamenaná masovým turismem, i když i zde naleznete mnoho kvalitních apartmánů a hotelů. Černá vulkanická půda až překvapivě dobře svědčí vinné révě a právě na Lanzarote naleznete mnoho vinic s těmi nejlepšími odrůdami vín.

Zajímavosti ostrova: Z Kanárských ostrovů bylo Lanzarote nejspíše obydleno jako první, což naznačuje i samotná zeměpisná poloha ostrova. Tvář ostrova od základu změnily mohutné sopečné erupce, které se odehrály v letech 1730 a 1824. Láva zalila přes čtvrtinu ostrova a vzniklo tak unikátní pohoří na jihozápadě ostrova Montañas del Fuego a národní park Timanfaya. Tento park je doslova otevřenou učebnicí vulkanologie. Pod ostrovem stále dýmá činný vulkán, jehož přítomnost je předváděna turistům v podobě horkého písku těsně pod povrchem a využíváním sopečného tepla k přípravě pokrmů, v restauraci El Diablo. Není tedy velkým překvapením, že se celý ostrov stal v roce 1993 světovou biosférickou rezervací UNESCO. Při cestě po ostrově Lanzarote si nejde nevšimnout stop jednoho z nejslavnějších místních rodáků, Césara Manrique. Tento mimořádný umělec se zasadil o mnoho stavebních omezení, díky nimž si Lanzarote stále zachovává svou malebnou atmosféru, fotogeničnost a magické scenérie, kterými se nechal ovlivnit nejeden světový umělec, či režisér. Z Lanzarote si César Manrique udělal jednu velkou galerii svých uměleckých děl, která dokonale zapadají do krajiny a dotvářejí ji. Za zmínku stojí kaktusová zahrada, jeho dům a areál jeskyně Jameos del Agua. Ta je spolu s jeskyní Cueva de los Verdes součástí sopečného tunelu vulkánu La Corona, který měří 7 km a je jedním z nejdelších sopečných tunelů na světě. Část, která vede pod mořem, měří 1,5 km a nazývá se Tunel Atlantida. Zajímavé jsou také překrásné přírodní útvary Los Hervideros, El Golfo, vyhlídka na sousední souostroví a ostrov Graciosa – Mirador del Río.

Rekreační oblasti: Costa Teguise, Puerto del Carmen a Playa Blanca.

Pláže: Na ostrově je celkem 87 pláží, které zabírají 26,5 km písečného povrchu z celkem 269 km pobřeží. Ty nejznámější jsou Playa Papagayo (seskupení 5 pláží v samostatných zátokách – Playa de Mujeres, Playa del Pozo, Playa del Papagayo, Puerto de Muelas a La Juradita, se světlým pískem), Playa Las Cucharas (640 m dlouhá, jemný světle hnědý písek), Playa Bastián (375 m dlouhá, černý písek), Playa Famara (6 000 m, jemný světle hnědý písek), Playa del Risco (845 m dlouhá, jemný světlý písek), Playa Honda (2 000 m dlouhá, světle hnědý středně hrubý písek), Los Pocillos (1 230 m dlouhá, jemný světle hnědý písek), Matagorda (850 m, jemný světle hnědý písek), Playa Blanca (100 m, světle hnědý písek), Playa Dorada (300 m, světlý písek), El Golfo (obr. 5 – 300 m dlouhá, písek černý středně hrubý), Playa Grande (1 190 m dlouhá, jemný světle hnědý písek, oceněná Modrou vlajkou – ocenění Evropské unie).

Aktivity: Co na Lanzarote dělat, až Vás přestane ohromovat sopečný ráz ostrova? Můžete vyrazit na výlet jeepem nebo lodí, vydat se do jednoho z tematických parků nebo do zoo. Milovníci umění jistě také ocení návštěvu výstavy nebo koncertu v lávových jeskyních. Jistě si na své přijdou i sportovní rybáři, surfaři a potápěči, můžete vyrazit na trekking, výlet na kole, motokáry nebo dobrodružnou výpravu pod mořskou hladinu výletní ponorkou.lanzarote map

1 ostrůvek ISLA GRACIOSA
2 vyhlídky MIRADOR DEL RÍO
3 městečko HARIA
4 jeskyně JAMEOS DEL AQUA, jeskyně CUEVA DE LOS VERDES
5 vesnička GUATIZA
6 letovisko COSTA TEGUISE
7 hlavní město ARRECIFE
8 letiště GUACIMETA
9 letovisko PUERTO DEL CARMEN
10 město TIAS
11 pláže PLAYA PAPAGAYO
12 letovisko PLAYA BLANCA
13 vinařská oblast LA GERIA
14 vesnička YAIZA
15 solná políčka SALINAS DE JANUBIO
16 zelená laguna EL GOLFO
17 útesy LOS HERVIDEROS
18 národní park TIMANFAYA
19 město TEGUISE

Vyhledáváme zájezdy přímo pro Vás!