Zajímavá místa na Tenerife

V současné době je z důvodu sesuvu půdy a následných úprav uzavřena pěší stezka z vesnice Masca na pobřeží. Stezka by měla být otevřena od ledna 2021.

ALCALÁ

Tato malá rybářská vesnička leží na černých čedičových útesech na západním pobřeží ostrova mezi Playa de San Juan a Puerto Santiago. Je známá jednou z nejlepších rybích restaurací ostrova Tenerife El Pescador a přírodními mořskými nádržemi „Charcos“. Mimo rybolovu se místní lidé zabývají pěstováním okrasných květin a rajčat.

CANDELARIA

Městečko s kostelem patronky Virgen de la Candelaria leží na východním pobřeží ostrova asi 10 kilometrů od hlavního města. Místní sochu panny Marie vezla podle legendy v roce 1390 loď, která shořela. Moře ale ohořelou černou sochu vyplavilo na břeh. Dva místní pastevci sochu našli. Lekli se jí a chtěli ji zabít. Když ji ale jeden z nich udeřil klackem, ochrnula mu ruka.Běželi se poradit s náčelníkem a ten rozhodl, aby ji přinesli a byli k ní přívětiví. Od té chvíle se měla pastevcova ruka znovu uzdravit.

Další zvláštností Candelarie jsou sochy devíti bohů Guančů odvrácených tváří od moře. Od roku 1958 je její chloubou i krásná Basílica de la Candelaria vybudována Enriquem Marrerem. Madonka umístěná v bazilice připomíná Jezulátko. Je celoročně obdivována. Při tradiční pouti 14. a 15. srpna uctívána.

GARACHICO

Městečko založila, v roce 1499 kupecká rodina Ponte, stejně jako Adeje. Kdysi bylo mocné, bohaté a pomalu se stávalo důležitým přístavem ostrova. Žily v něm nejdůležitější rodiny ostrova. Začátkem 17. století ale šťastné období skončilo. Epidemie moru zahubila velkou část obyvatelstva a pak přišly povodně a dva požáry, které zničily 119 domů. Poslední kapkou byl v roce 1706 výbuch sopky Montaňa Quemada. Vytékající láva pohřbila velkou část obyvatel, mnoho budov i celý přístav.

O bývalé kráse města dodnes svědčí například Castella de San Miguel z 16. století, jehož černé zdi se střílnami a strážní domek měly zastrašit piráty, muzeum Museo de Ciencias, Naturales Museo de Arte Contemporáneo, dva kostely z 16. a 17. století, které byly po výbuchu sopky nově postaveny, i kostel San Marcos z 16. století s více než dva metry vysokým filigránským křížem z mexického stříbra a s umělecky cennými sochami svatého Marka. Velmi hezké je i náměstí u kostela. Staré historické budovy ozdobené balkóny rámují prostor upravený jako park.

GUANCHA

Vesnička Guancha je jednou z nejmalebnějších vesnic na severním úpatí masívu Pico del Teide. Pozoruhodný je zdejší kostel ze 17. století s barokním oltářem a dřevěnými sochami. Léty proslula i zdejší vína a restaurace.

Historii této malé vesničky provázely tragické události. Podle pověsti tady po rozhodující porážce v bitvě spáchal sebevraždu skokem do rokle syn guančského vládce.

GUIA DE ISORA

Obec na svazích na západním pobřeží je důležitou křižovatkou cest k masívu Teide. Kdysi se zde žilo velice špatně, to se ovšem změnilo od doby, kdy se lidé naučili svážet vodu z hor a zúrodnili jí okolní krajinu. Dnes se tady ve velkém pěstují rajčata a brambory. Známý je i místní kozí sýr a vynikající parfémy z přírodních esencí.

ICOD DE LOS VINOS

Městečko bylo založeno už v počátcích španělské kolonizace, má asi 26 000 obyvatel a leží v severozápadní části ostrova. Téměř každý kdo navštíví Tenerife, navštíví také Icod de los Vinos a jeho proslulý „dračí strom“ Drago. Tento na světě nejstarší „dračí strom“ z rodu liliovitých rostlin je asi 3 000 let starý a 16 metrů vysoký. Rozpětí jeho koruny přesahuje 6 m. Guančové mu připisovali zvláštní vlastnosti – červená šťáva ze stromu se používala jako léčivo a kůra sloužila k balzamování zemřelých a k výrobě štítů, odumřelé části stromu jako úly pro včely.

Samotné městečko částečně stojí ve svahu, má dochovanou původní architekturu, jejímž hlavním znakem jsou překrásné dřevěné balkóny. Nejzajímavějšími historickými památkami jsou krásným parkem obklopený kostel Iglesia de San Marcos, malovaný strom z roku 1776 v kapli Capilla de las Animas, rokokový klášter Convento de San Francisco a kaple Capilla de los Dolores. Další specialitou městečka, jak už napovídá samotný název „Vinny Icod“, jsou místní vína. Jejich ochutnávku a možnost koupě Vám nabídne množství obchůdků a sklípků roztroušených v uličkách městečka.

LA LAGUNA

Celé jméno tohoto města zní San Cristóbal de la Laguna. Původně bylo hlavním městem ostrova. Najdete ho ve výšce 550 m n.m. v horském sedle pohoří Cumbre a Anaga. To způsobuje, že místní teploty jsou v průměru o 5 °C nižší než na pobřeží. V období mezi říjnem a květnem se nad městem rozprostírá hustá mlha nebo často prší. La Laguna je nejvýznamnějším univerzitním městem na Kanárských ostrovech, sídlí tu Universidad de La Laguna, a druhým nejvýznamnějším městem ostrova se sídlem guvernéra.

Historické centrum města si zachovalo svůj starobylý ráz, úzké ulice s měšťanskými domy i stará šlechtická sídla ze 17. a 18. století místní vybudovali na šachovnicovém půdorysu. Jistě Vás zaujme nádvoří biskupského paláce, katedrála Catedral de Nuestra Senora de Los Remedios, kostel Iglesia de Nuestra Senora de la Concepción, kaple sv. Michala nebo palác Palacio de Nava.

V barokním klášteře sv. Františka si můžete prohlédnout i starobylou relikvii, sošku Cristo de la Laguna.

LA OROTAVA

Údolí Orotava se stejnojmenným městečkem je nejúrodnější oblastí ostrova s plantážemi banánů, rajčat a brambor. Kanářané sem s oblibou jezdí na pikniky. Celé údolí je zarostlé vřesovcem, na stromech díky vlhkosti roste španělský mech „espuma“ nebo „barba“ a okolní krajina je úplně jiná než na jihu ostrova. Místní obyvatelé se vrací k původní stavební architektuře a tak jsou tu vidět domy s typickými kanárskými balkóny a okenicemi.

Velkým svátkem Orotavy je den Božího těla. Už několik týdnů před tímto svátkem vytváří místní umělci na radničním náměstí a v přilehlých ulicích barevné písečné koberce. Každý z nich je samostatným uměleckým dílem, na jeden se použijí asi dvě tuny vulkanického písku.

Barevně jsou ozdobeny i všechny krásné balkóny. Největší pýchou města je v tomto směru patricijský dům Casa de los Balcones. V 16. století v Orotavě žila nejvýznamnější španělská šlechta. Staré město se díky výstavním domům, palácům a kostelům stalo perlou celého ostrova. Bohatí španělští kolonizátoři si mohli dovolit například i nádherný mramorovo-alabastrový oltář (k vidění v místním kostele), s perfektní italskou prací. Mají tu i chovnou stanici na pstruhy „La trucha“.

LA VICTORIA

Obec s celým názvem La Victoria de Acentejo najdete u vedlejší silnice mezi Tacoronte a Puerto de la Cruz. Své jméno získala na počest vítězství kastilských dobyvatelů nad Guanči. Vinice, obilná pole a zelené plochy jsou směrem k severnímu pobřeží stále častěji střídány banánovými plantážemi.

Kapličku Templete de la Virgen María založil guvernér Alónso Fernández de Lugo.

LOS CRISTIANOS

Původní rybářská vesnička vznikla ve 20. letech minulého století. Díky teplému golfskému proudu jsou tady velice dobré podmínky pro rybolov. Teplá voda se totiž promíchává na hladině s monzunovými větry a tím vzniká ideální vrstva pro vznik planktonu. Od 60. let se městečko hodně změnilo.

Většinu místních už živí turistika a rybářů ubývá. Okolo starého centra a hlavně na jeho jižní straně vyrostlo velké turistické centrum. Vévodí mu rozlehlá pláž se zlatým pískem a významný přístav, z kterého jezdí lodě zvané „Ferry“ a vznášedla „Jet Foil“ na sousední ostrovy La Gomera a El Hierro.

Pomalejší lodě plující z přístavu většinou doprovází skupinka delfínů.

PICO DEL TEIDE

Ve středu ostrova se do výšky 3 718 m n.m. tyčí nejvyšší hora Španělska Pico del Teide. Hora i národní park, který ji obklopuje, se v roce 2007 dostaly na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Těsně pod vrchol Pico del Teide jezdí při klidném počasí kabinová lanovka s kapacitou 28 osob.

Délka lanovky je 2 482 metrů a vyveze vás asi za 8 minut z nadmořské výšky 2 356 metrů až do 3 555 m n.m. (výškový rozdíl je 1 199 metrů). Při jasném počasí je z vrcholu hory vidět celý ostrov Tenerife i sousední ostrovy. Od lanovky vede několik pěších tras. Zcela přístupné jsou cesty k vyhlídkám Pico Viejo a La Fortaleza.

Vstup na stezku do kráteru sopky není možný bez povolení správy parku. 

Povolení k výstupu na kráter Pico del Teide je nutné rezervovat na www.reservasparquesnacionales.es a to s dostatečným časovým předstihem (až dva měsíce, není možné rezervovat na místě).

Pro individuální výstup je vyřízení povolení k výstupu na Pico del Teide na místě (v destinaci) nemožné.

Kabinová lanovka: platnost lístku po nastoupení do kabiny – 1 hod.

Provozní doba: denně od 9.00 do 16.00 hod. (v závislosti na počasí)

www.teleferico-teide.com


PLAYA DE LAS AMÉRICAS

Město se rozkládá v délce přibližně 4 kilometrů podél mořského zálivu a navazuje na další středisko, rybářský přístav Los Cristianos. Obě přímořská letoviska jsou propojena promenádou. Ještě na počátku šedesátých tu místo města byla jen opuštěná a klidná pláž. O deset let později se ale situace podstatně změnila, zálivy byly zvětšeny, zcivilizovány a částečně vylepšeny navezeným pískem, byla upravena i chránící mola.

Z pohoří na pobřeží byla svedena voda, pustina se zazelenala a změnila podstatně svoji tvář. Playa de las Américas a Los Cristianos se staly synonymem pro perfektní dovolenou. V současné době je Playa de las Américas největším turistickým centrem na ostrově Tenerife.

PUERTO DE LA CRUZ

Tento výlet je určen pro milovníky historických a architektonických památek. Hlavní město ostrova je druhým nejvýznamnější a největším městem ostrova. Má asi 40 tisíc obyvatel. To, že v Puerto de la Cruz nejsou moc vhodné pláže, inspirovalo architekta Césara Manrique k tomu, aby na ploše o rozloze 3 hektarů vytvořil komplex Lago Martiánez s tropickými lagunami, kaskádami, fontánami a terasami na opalování.

Areál se nachází mezi palmami a sopečnými skalisky a je součástí tropické zahrady. Bazény v ní jsou přímo spojené s mořem. Velkou atrakcí hlavního města je nepochybně i botanická zahrada Jardín Botánico. Zřídili ji na popud španělského krále Carlose III. roku 1788. Najdete v ní více než 3 000 exotických rostlin.

Například palmy všech druhů nebo obrovský jihoamerický fíkovník, jehož obrovské proplétající se větve a kořeny vytvářejí velký stromový dům. Tyto tropické rostliny byly dovezeny z Ameriky, aby přivykly mírnějšímu španělskému podnebí. Vznikla tak jedna z nejpozoruhodnějších botanických zahrad světa. Zajímavostí historické části hlavního města je farní kostel Nuestra Seňora de la Piňa de Francia ze 17. století. Jeho barokní oltáře zdobí množství zlatých a stříbrných klenotů. Obdivuhodná je i barokní socha Nuestra Seňora del Rosario nebo socha sv. Petra.

Z historického centra města můžete dojet turistickým vláčkem i do Loro Parque, prohlédnout si přístav, pěší komerční zónu, kasino Taoro nebo hotel Botánico, ve kterém byla ubytována i španělská královna a Michael Jackson.

PUERTO SANTIAGO, LOS GIGANTES

Jednou z nejhezčích a nejlépe udržovaných pláží na Tenerife je Playa de la Arena. Její temně černá barva získává stříbrný nádech díky příměsím hornin podobných našemu pyritu. Puerto de Santiago je součástí dnes už souvislé aglomerace Los Gigantes. V posledních letech se tady mohutně rozvinula výstavba ubytovacích zařízení a podařilo se zpřístupnit další části pobřeží ke koupání.

Z původních osad zbylo u hlavních silnic jen několik domů s rekonstruovaným kostelíčkem. Tato aglomerace je nejsevernějším letoviskem na západním břehu Tenerife, těsně před strmými gigantickými skálami, které vystupují přímo z moře. Místní panorama zpestřuje protilehlý ostrov La Gomera.

Rybáři v této části ostrova loví především tuňáky, ale jsou zde vidět i velryby, delfíni a dokonce i želvy, které do kanárských vod připlouvají od dubna do září. Útesy vystupují v délce 7 kilometrů do výšky 600 m n.m. Za skalními útvary se ukrývají hluboké soutěsky, průsmyky, náhorní plošiny a hory dosahujících do 1 000 m n. m. Mnoho výletních lodí vozí do této části ostrova ke gigantickým skalním stěnám a k ústí mohutného Barranco del Masca turisty.

SAN ANDRÉS

Obec rybářů a zemědělců San Andrés najdete na jižním břehu nejvýchodnějšího cípečku ostrova Tenerife. Patronem městečka je dvanáctý apoštol San Andrés. V sedmdesátých letech se San Andrés stalo známým tím, že sousedí s překrásnou pláží Playa de las Teresitas.

Tehdy se tu budovaly ochranné hráze a loděmi se navážel jemný písek ze Sahary. O Playa de las Teresitas se říká, že je nejhezčí pláží ostrova, ale byla také nejdráže vybudovaná.

SANTA CRUZ DE TENERIFE

Město Santa Cruz de Tenerife (Svatý Kříž) je hlavním městem ostrova. Přístav v roce 1494 založil Alonzo Fernandéz De Lugo. Specialitou města je každoročně pořádaný druhý největší karneval na světě. V hlavním městě ostrova sídlí parlament celého regionu, je ale také třetím nejvýznamnějším atlantickým přístavem světa. Obstarává spojení s Evropou, Afrikou a Amerikou.

Santa Cruz de Tenerife je největším a nejživějším městem ostrova. Moderní část města tvoří dlouhé ulice šachovnicového půdorysu. Ve městě zaujmou především monumentální náměstí Plaza de Espaňa s majestátní budovou pošty, velký monument obětem občanské války ve tvaru kříže a vládní budova Palacio Insular s hodinovou věží.

Mezi další zajímavosti patří mramorový památník na náměstí Candelarie, krásná kašna na náměstí Plaza 25 de Julio, lavice pokryté kachličkami „azulejos“ nebo kostel sv. Františka.

SANTIAGO DEL TEIDE

Obec leží vysoko nad západním pobřežím v klidné zemědělské oblasti. Jde o důležitou křižovatku silnic, kterými projíždějí turisté mířící do obce Masca nebo do oblasti Teide.

Vzhledem k tomu, že je obec správním střediskem Puerto de Santiago a přilehlé aglomerace, žije hlavně z cestovního ruchu. V poslední době tu v tradičním stylu upravili i místní kostelík.

TACORONTE

Na severovýchodním úpatí Pico del Teide leží toto menší městečko o asi 20 tisících obyvatelích. Skalnatý masív tvoří jeho nezaměnitelnou kulisu. Je nejdůležitějším zemědělským centrem ostrova Tenerife, protože se zde vyrábí více než 40 % z produkce místních vín. Z původní augustiánské kaple se stal klášter Convento de Santisimo Cristo se zajímavou plastikou Krista ze 17. století.

V kostele Santa Catalina je pak krásná soška Virgon del Carmen od Lujána Peréze, stříbrný oltář a zajímavé barokní podstavce. Na pobřeží v okolí města je řada malých přírodních pláží.

VILAFLOR

Ve výšce 1 400 m n. m. leží nejvýše položená vesnice na Tenerife, VilaFlor. Terasovitá pole po obou stranách působí jako malý architektonický zázrak. Na jaře jsou louky a svahy pokryty nepřeberným množstvím květů. Na terasovitých polích se pěstují brambory, rajčata, pomeranče, meruňky, citrony a víno. Podle staré legendy bojoval v roce 1496 v horách proti Guančům španělský hejtman Pedro de Bracamonte, který zajal krásnou domorodou dívku. Zamiloval se do ní tak, že když ze zajetí utekla, zatemnila se mu mysl a po třech měsících zemřel žalem.

Jeho poslední slova byla „vi la flor“ (viděl jsem květinu). Vojáci pak takto nazvali toto město. Vesnička je známá hlavně díky pramenité minerální vodě Fuente Alta a krásnému kostelu Iglesia de San Pedro z 16. století s pozoruhodnou alabastrovou sochou San Pedra a s krásně obloženým dřevěným stropem ve stylu „mudéjar”.

VILLA DE ADEJE, BARRANCO DEL INFIERNO (pekelná rokle)

Malé původní městečko Adeje leží ve vnitrozemí jižní části ostrova, asi 5 kilometrů od Playa de Las Américas. „Villa” je označení pro oblast, která je větší než vesnice, ale ne dost velká, aby byla pojmenovaná městem. Villa de Adeje stojí ve výšce 300 m n. m. Podle legendy tady měl dlouho před příchodem Španělů sídlo náčelník ostrova Gran Tinerfe. V 16. století se obec dostala do vlastnictví kupecká rodina Ponte z Janova. Ti tu především chovali koně a velbloudy.

Patřilo jim také kolem 1 000 černých otroků, s jejichž pomocí pěstovala rodina cukrovou třtinu, aby ji pak ilegálně, s velkými zisky, prodávala do Jižní Ameriky. V minulosti bylo městečko cílem mnoha pirátských nájezdů. Nachází se tu kostel Santa Ursula z 16. století. Má zamřížovaný balkon, který skrýval šlechtice před zraky poddaných.

Další zajímavostí je oltářní obraz z 16. století, který je považován za věrnou kopii ztracené Virgen de la Candelaria. Městečko se stalo cílem pěších turistů, kteří podnikají výlet do Barranco del Infierno (Pekelná rokle). Pěší túra trvající asi 3 hodiny začíná úzkou cestičkou (směrem do vnitrozemí) vyprahlou krajinou, postupně se promění v zelené údolí a nakonec přejde v houstnoucí les s vodními potůčky a tůňkami.

Na jejím konci jsou tři vodopády padající průrvou ve skále do malého jezírka ve skalním převisu. Toto místo se jmenuje La Cascada. Ideální doba pro výlet do rokle je kolem 15.00 hodiny. Zpátky Vás bude provázet západ slunce. Výlet je v teplých dnech náročnější, občerstvení je jen na začátku cesty, a proto je lepší vzít si s sebou dostatek pití. Protože stezka není upravená, nedoporučujeme ji rodinám s dětmi v kočárku. Do Adeje jezdí celý den zelené linkové autobusy