Zajímavá místa na Lanzarote

ARRECIFE

Pobřeží hlavního města obklopují útesy, po nichž také město dostalo svůj název - Arrecife. Je to obchodní a administrativní centrum Lanzarote. Žije v něm téměř polovina ostrovního obyvatelstva (přibližně 55 000). Arrecife je i rybářský a obchodní přístav, který od letiště odděluje pouhých 6 kilometrů. Nezávislou obcí bylo Arrecife vyhlášeno roku 1798 a vzhledem k přibývající lodní dopravě se v polovině 19. století stalo na úkor Villa de Teguise hlavním městem. Přístav a přímořské prostředí v okolí jsou nádherné a dokonce byly různými autory nazývány jako „Atlantické Benátky“.

Centrum města se jmenuje Charco de San Ginés. K návštěvě zde lákají dvě pevnosti: hrad San Gabriel, který byl přeměněn na antropologické muzeum, a San José - sídlo Národního muzea moderního umění. Starý rekonstruovaný dům La Casa de los Arroyo a vědecko-kulturní centrum fyzika Blas Cabrera Felipe jsou krásnými příklady místní městské architektury. Hrad Castillo de San Gabriel se tyčí na malém ostrůvku, který obklopuje pobřeží města blízko staré obchodní čtvrti. Obranný systém tvoří hradby se zvedacím mostem Puente de las Bolas, dnes nejznámějším symbolem hlavního města.

HARÍA

Město Haría se nachází na severu ostrova. Na jeho okraji najdete nejvyšší vrcholy hor s největším množstvím srážek na Lanzarote. Úrodnost je proto jedním z hlavních znaků údolí, kterému se stejně jako celé oblasti říká také Haría. Na tak suchém vyprahlém místě, jakým je Lanzarote, je to jakási oáza. Další jméno, které údolí dostalo, je „údolí tisíce palem“ - Valle de las Mil Palmeras, podle velkého množství mnohdy i staletých palem, které tady rostou.

Na tichém a zeleném náměstí Plaza de León y Castillo se nachází Museo de Arte Sacro (muzeum posvátného umění). Mezi Guinate a Órzolou, směrem na sever, převažuje krajina, kde se míchají ovocné stromy s opunciemi. Z malého rybářského přístavu Órzola je možné se dostat na ostrov La Graciosu. V oblasti Haría se nachází tři ze sedmi míst patřících do Centro de Arte, Cultura y Turismo – jeskyně Cueva de los Verdes – otevřená od roku 1962, Los Jameos del Agua – zpřístupněná veřejnosti v roce 1966 a Mirador del Río – otevřená v roce 1973.

Díky otevření těchto zajímavostí navštěvují během své prohlídky ostrova tuto oblast každoročně tisíce turistů. Jeskyně Cueva de los Verdes byla používána jako nedobytná pevnost proti útokům pirátů a využívali ji už za prehispánské civilizace. Z této doby se v ní také našly archeologické nálezy vysoké hodnoty.

LA GRACIOSA

Ostrůvek La Graciosa je ze skupinky malých ostrůvků na severu Lanzarote jako jediný obydlený. Celé souostroví se jmenuje Chinijské souostroví - Archipiélago Chinijo (Chinijo by šlo přeložit jako velmi malé miminko). Administrativně patří do oblasti Teguise. Obyvatelstvo tvoří asi pět set lidí z vesničky Caleta del Sebo. Je to hlavní město ostrůvku a jeho obyvatele živí převážně rybolov.

Od Lanzarote je La Graciosa oddělena úzkým rukávem moře nazývaným El Río – řeka a je z ní možné nádherně pozorovat masív Famara. Na La Graciosu se můžete dostat lodí během 25 minut z přístavu Órzola na severu Lanzarote. I La Graciosa je sopečného původu a oplývá rozmanitou přírodou.

Tvoří část přírodního parku Parque Natural del Archipiélgo Chinijo chráněného kanárským zákonem o životním prostředí. Je to také jedna z pouhých dvou rybářských rezervací na Kanárských ostrovech. Díky ochranářskému zákonu z roku 1995 je tato oblast velmi bohatá na mořskou flóru a faunu.

SAN BARTOLOMÉ

San Bartolomé se nachází v zeměpisném středu ostrova a tvoří jakousi hranici mezi dvěma zcela odlišnými přírodními krajinami, které odděluje socha plodnosti „Fecundidad“ v místním Rolnickém muzeu Museo Campesino. Směrem na sever až k vesničce Famara se rozprostírá písečná oblast „jable“ (název znamenající písek, pochází z francoužštiny začátku 15. století).

Na jih se dále rozkládá předměstí La Geria, plné domků, které kontrastují s městským centrem San Bartolomé a s jediným místem možného vyplutí na moře v celé oblasti - Playa Honda – přímořskou lokalitou blízkou hlavnímu městu. Je to místo, kde na Kanárských ostrovech za posledním 15 let nejrychleji rostla hustota počtu obyvatel. Dům Casa Ajei, přeměněný v kulturní centrum, a dům Casa del Mayor Guerra, prohlášený za národní kulturní památku, jsou dvě hlavní architektonické památky v této oblasti.

Obě si i přes bouřlivý rozvoj v posledních letech zachovávají své původní rysy. Teprve nedávno bylo otevřeno Museo Etnográfico Tanit, ve kterém jsou vystaveny hlavně prvky tradičního ostrovního zemědělství a Rolnické muzeum Museo del campesino, které shromažďuje mnoho prvků tradiční lanzarotské architektury: konstrukční detaily jako jsou balkony, dveře, komíny, okna a další. Ve zdejší restauraci si můžete pochutnat na tradičních lidových jídlech.

TEGUISE

V letech 1418 až 1852 byla Villa de Teguise hlavním městem Lanzarote a dodnes si zachovala historický ráz a majestát, pro které byla prohlášena Historickou uměleckou památku. Hrad Castillo de Santa Barbara, strategicky položený na vrcholu blízkého vulkánu Montaňa de Guanapay, plnil v historii obrannou úlohu města. Restaurován byl roku 1989, aby mohl fungovat jako Museo del Emigrante Canario.

Původní stavba pochází z 16. století. V muzeu jsou vystaveny věci související s kanárským vystěhovalectvím do Ameriky. Lidé z Lanzarote jsou považováni za zakladatele amerických vesnic a městeček, jako například San Antonia v Texasu, ve Spojených státech. Fundación César Manrique najdete na místě známém jako Taro de Tahíche. Založili ji v roce 1992 za účelem zachovat, studovat a prohloubit dílo a umělecké dědictví největšího lanzarotského umělce.

Každopádně je to základní místo pro pochopení díla i života Césara Manriqueho. Tradicí, architekturou i přírodou se můžete pokochat v zemědělském muzeu Museo Agrícola El Patio. Nalézá se ve vesničce Tiagua. V ní jsou k vidění více než 200 let staré architektonické památky i novodobější architektura odpovídající tradičnímu vesnickému životu.

TINAJO

Velká část území prohlášeného za Národní park Timanfaya leží v oblasti Tinajo. Je to hlavní zemědělská oblast Lanzarote. V lokalitě Mancha Blanca leží malá svatyně Santuario, kde se uctívá Nuestra Seňora de los Dolores, patronka Lanzarote, známá spíše jako Virgen de los Volcanes. Podle legendy se zdejší obyvatelé začali k její sošce modlit, protože věřili, že zabrání ničivým účinkům lávy, kterou místní sopky po staletí vyvrhovaly.

Aby tomu zabránili, postavili domorodci svatyni Santuario, která nám dokazuje hlubokou víru zdejšího obyvatelstva. Zářijových slavností Los Dolores – posvícení – se každý rok účastní nejen místní, ale i tisíce tradičních poutníků. Je to jeden z nejpopulárnějších svátků na ostrově.

Centro de Visitantes a Interpretación del Parque Nacional de Timanfaya nás připraví na návštěvu parku a její plné vychutnání. Nachází se v jeho blízkosti u Mancha Blanca. Budova je moderní, ale postavená v původním stylu. Byla vyznamenána několika národními architektonickými cenami. Turistický komplex La Santa Sport se nachází blízko pobřežní vesničky La Santa v Tinaju. Toto místo je v Evropě známé tím, že zdejší moře vytváří jedny z nejlepších podmínek pro surfing.

TÍAS

Oblast Tías je 11 kilometrový pás pobřeží v okolí Puerto del Carmen. Tato oblast se jako první zasloužila o rozvoj turistiky na ostrově, když začala lákat na místní nádherné zlaté písečné pláže. Puerto del Carmen byl původně rybářský přístav. Odtud se postupně začal rozvíjet cestovní ruch i na zbytek Lanzarote. Tady také roku 1966 vybudovali první turistické zařízení.

Nebylo se co divit, místní nádherné pláže, některé vyznamenané modrou vlajkou Evropské Unie, vždy přitahovaly mnoho lidí. Název oblasti je zjednodušením původního starobylého názvu – Las Casas de las Tías de Fajardo (domy kmoter z Fajardu). Nachází se v blízkosti letiště a je dobře propojena se silniční sítí, která spojuje sever a jih ostrova. Tías se specializovala na sektor služeb, mimo jiné kulturních – najdete tady například divadla Teatro Municipal.

Některá městečka, jako La Asomada, si zachovávají svůj starobylý nádech. Jina, jako Mácher, se proměnila v residenční zóny se stále vzrůstajícím počtem obyvatel. Mimo slunečných pláží nabízí dynamicky se rozvíjející turistické pobřeží Tías všechny služby: obchody, banky, lékárny, supermarkety, lékařské služby, a především širokou síť restaurací specializovaných na typická kanárská jídla, národní španělská jídla i na mezinárodní kuchyni.

YAIZA

Hned po Teguise druhá největší oblast na ostrově, svoje jméno zdědila po domorodé princezně. Tato oblast byla nespočetněkrát vyznamenána za čistotu, kterou zdejší obyvatelé udržují a tradice v udržování čistoty také městečku dodává osobitý ráz. Jsou tu dvě důležité budovy, Casa de la Cultura Benito Pérez Armas a poustevna Los Remedios. Yaizané se věnují zemědělství a nebo pracují ve službách na Playa Blanca.

Zdejší přístav několikrát denně propojuje po moři Lanzarote a Fuerteventuru trajektem. Cesta trvá ne déle než půl hodiny. Někde v blízkosti Playa Blanca zakotvil roku 1402 Jean de Bethencourt a připojil ostrovy ke španělské koruně. V jižní části, směrem na El Golfo se nacházejí jezírka Salinas de Janubio, z kterých se získává sůl.

Jsou velmi zajímavá architektonicky, umístěním v krajině i technologií odsolování. Sůl se získává odpařováním mořské vody na slunci. Jezírka se rozkládají na území zabírajícím přibližně půl miliónu metrů čtverečních.