Zajímavá místa na Gran Canaria

AGAETE

AgaeteMěstečko v severozápadní části ostrova patří k nejúrodnějším oblastem ostrova Gran Canaria.

Asi kilometr směrem na západ od Agaete se nachází malý přístav Puerto de las Nieves, v kterém je celá řada výborných restaurací.

V této oblasti se pěstuje mango, káva, avokádo a papája.

ARUCAS

ArucasNa úpatí kopců s plantážemi cukrové třtiny a banánovníků leží toto třetí největší město ostrova Gran Canaria. V dávných dobách to bylo původní sídlo Guančů jménem Arehucas.

Jednou z největších zajímavostí tohoto starého města je neogotická stavba velkého černého kostela San Juan Batista i s přilehlými tropickými zahradami. Jeho stavba trvala přes půl století od r. 1909 do sedmdesátých let.

Arucas je domovem kanárského rumu, z tohoto důvodu přijíždějí zdejší město navštěvovat turisté zejména kvůli místí velkopalírně.

CALDERA DE BANDAMA

Caldera de Bandama Asi 10 km dlouhá silnice Vás přes kopce vinařské oblasti El Monte dovede přímo ke kráteru Caldera de Bandama. Rozhled z výšky 569 m n. m. je překrásný.

Můžete odtud vidět východní pobřeží ostrova s hlavním městem Las Palmas a přímo pod Vámi obdivovat 200 m hluboký a 1 km široký kráter.

Na začátku minulého století zde Britové založili osmnáctijamkové golfové hřiště, první ve Španělsku. V okolí je možno navštívit městečka Santa Brigita a Tafira.

CENOBIO DE VALERÓN

Cenobio de ValerónJde o síť asi 500 jeskyní na severu ostrova, které jsou zasazeny do příkrých stěn roklí. Jejich účel není plně znám, ale existuje domněnka, že sloužily jako skladiště obilí.

PUERTO DE MOGÁN

Puerto de MogánToto malebné místo je nazýváno „kanárskými Benátkami“. Je to přístavní městečko ležící asi třicet kilometrů od Playa del Inglés.

Velice specifická a krásná architektura přístavu se vyznačuje nízkými domky postavenými v ostrovním stylu, které jsou protkány množstvím vodních kanálů.

Prohlídku této části ostrova můžete spojit s pátečním trhem nebo s výletem pod mořskou hladinu Žlutou ponorkou.

ROQUE BENTAIGA

Roque BentaigaDalším obrovským čedičovým monumentem ve skalnatém vnitrozemí Gran Canaria je skála Roque Bentaiga, která je vzdušnou čarou vzdálená od známějšího vrcholu Roque Nublo zhruba sedm kilometrů.

Po silnici je to však minimálně dvakrát tolik, jelikož se jede po klikaté horské silnici. Navíc s neustále měnícími se novými výhledy za každou zatáčkou jste nuceni každou chvíli zastavovat.

Na mapě naleznete Roque Bentaiga jihozápadním směrem od městečka Tejeda. Na rozdíl od jiných skal v okolí není toto místo tak navštěvované, přestože nabízí úchvatné výhledy východním i západním směrem.

CRUZ DE TEJEDA

Ospalé horské městečko Tejeda ležící ve výšce 1050 metrů na příkrém svahu nad hlubokou propastí kaňonu je téměř nedotčené masovou turistikou, a tak si zde lze pohodlně vychutnat posezení na lavičce nebo před kavárničkou s výhledy na okolní skalní masívy a do hlubokého údolí.

Uprostřed Tejeda leží jako téměř ve všech španělských městech kostel, který je jeho hlavní dominantou. Větší rozruch zde zažijete pouze v únoru, kdy se v obci pořádá slavnost mandloňových květů s nočním ohňostrojem.

Severovýchodním směrem se v nadmořské výšce 1580 m tyčí Cruz de Tejeda.

ROQUE NUBLO

Jedním z nejznámějších symbolů ostrova Gran Canaria je skála Roque Nublo, která se tyčí do výšky 1813 m.n.m. Nachází se téměř ve středu ostrova, jen relativně malý kousek od nejvyššího vrcholu Pico de las Nieves.

Přístup k čedičovému monolitu, který byl dříve považován za posvátný, je vcelku nenáročný, ale doporučujeme raději nasadit trekovou obuv.

V překladu znamená Roque Nublo "mračné skalisko".

Z Roque Nublo se Vám naskytnou nádherné výhledy zejména západním směrem do obrovského kaňonu, který je občas nazýván malý evropský Grand Canyon a na další čedičový monument Roque Bentaiga. V brzkých ranních hodinách, kdy ještě není opar, je pak možné spatřit i sedmdesát kilometrů vzdálený ostrov Tenerife.

TEROR

Pro vychutnání jedinečné atmosféry a zároveň krásného prostředí je nejlepší navštívit nejkrásnější město ostrova Gran Canaria v neděli dopoledne, kdy v Teroru probíhají trhy s potravinami a uměleckými předměty.

Významným místem se stal Teror až teprve po roce 1481, kdy se nedaleko obce zjevila pastýřům Panna Maria, díky čemuž město rychle zbohatlo a stalo se nejdůležitějším poutním místem celého souostroví Kanárských ostrovů.

Samotné historické centrum se rozpíná zejména kolem kostela a hlavní pěší zóny, na které se nacházejí původní bílé měšťanské domy s dřevěnými balkóny, jejichž unikátní architektura uchvátí nejednoho návštěvníka.

Jelikož Teror leží v severním pohoří ve výšce 540 metrů, je třeba se připravit na možné sychravé počasí, i když na pobřeží bude nebe bez mráčku.

INGENIO

Mezi dvěma roklemi, na severu Barranco de Aguatona a na jihu Barranco de Guayadeque, leží staré město Ingenio. V současnosti zemědělská oblast, kde se pěstují převážně rajčata, byla v 16. století významným centrem rafinování cukru. Zbytky cukrovaru na zpracování cukrové třtiny najdeme ve východní části obce. Odtud je odvozen i název města – ingenio znamená cukrovar.

V Ingenio doporučujeme navštívit Museo de Piedra Artesania Canaria - museum lidových řemesel, expozice keramiky, výšivek a paličkování, Plaza de la Candelaria a Iglesia de Nuestra Senora de Candelaria.

ARTENARA

Artenara leží ve výšce 1270 m nad mořem, což z ní činí nejvýše položenou obec ostrova. Návštěvníky uvítá socha Krista s rozpřaženými pažemi a připomíná tak známou sochu Ježíše v Riu de Janeiru.

Při stoupání kopcem nahoru do centra obce najdeme četné domy vybudované ve skalních jeskyních. Některé z nich vypadají jako obyčejné domy díky své fasádě a mohou být i zcela moderně zařízeny.

Nicméně největší zdejší atrakcí je bezesporu jeskynní kostel La Ermita de la Cuevita zasvěcený Virgen de la Cuevita, jejiž svátek se slaví koncem srpna velkou fiestou. Kdyby nad vchodem nebyl zavěšen zvon, stěží byste poznali, že se jedná o kostel.

PINAR DE TAMADABA

Kousek od Artenary zhruba 12 km západním směrem začíná přírodní rezervace Pinar de Tamadaba, největší souvislý borovicový les na ostrově, který stojí za návštěvu i za špatného počasí. Z nejvyššího vrcholu Pico de Tamadaba se naskytnou výhledy na západní pobřeží ostrova, Caldera de Tejeda a horu Teide na Tenerife.

SAN FELIPE

San Felipe je malá rybářská vesnice na severním pobřeží ostrovavzdálená zhruba 50 km od letiště. Místo je populární především mezi surfaři, kteří sem přijíždějí kvůli velkým vlnám a silnému spodnímu proudu v moři. Odvážnějším plavcům se nabízí oblázková pláž dlouhá 450 m, kde však nejsou k dispozici žádné služby.

SANTA LUCÍA