Paragliding

ParaglidingPříznivci paraglidingu, případně závěsného létání (rogalo), znají a využívají na všech Kanárských ostrovech desítky vhodných míst, kde se mohou svému oblíbenému sportu věnovat. Nejlepší létací terény se nacházejí především na ostrovech Tenerife, La Palma, Lanzarote a El Hierro. Ostatní ostrovy mají jen méně navštěvované terény místního významu.

Kanárské ostrovy jsou cílem především pro rekreační piloty z celé Evropy. Potkáte se zde s Němci, Švýcary, Angličany, Francouzi a samozřejmě s „domácími“ Španěly.

Aktivity na Kanárech - ParaglidingBezpečné létání není na ostrovech tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Počasí výrazně ovlivňuje okolní moře i složitý terén, což vytváří odlišné podmínky od létání například u nás doma ve vnitrozemí nebo v Alpách. Velmi se proto vyplatí mít k dispozici znalého průvodce, například zkušeného kolegu pilota, nebo alespoň komunikovat s místními. Pozor na rady od ostatních turistů – pilotů, mnohdy místní podmínky vůbec neznají.

Letová sezóna trvá díky kanárskému mikroklimatu celý rok. V zimních měsících je třeba počítat s větší pravděpodobností výskytu větrných dnů nebo deště, ale i tak zůstává mnoho dnů letových. Kanárské příjemné klima také o to víc vyniká v kontrastu s nevlídným počasím ve střední Evropě.

Všeobecná doporučení

ParaglidingNa prvním místě je třeba dávat velký pozor na počasí a jeho rychlé změny. Jako v každém jiném přímořském terénu je i zde nejvíc nebezpečný vítr. Na Tenerife platí stejně jako všude jinde toto pravidlo pro létání u moře: Pokud se pravidelně bíle pění vrcholky vln na volném moři, tak se NELÉTÁ! Je to jasný a nepřehlédnutelný signál příliš silného větru.

Dávat pozor doporučujeme také na mořskou brízu podmíněnou denním chodem počasí (obdobně jako údolka ve velehorách). Při jasné obloze vzniká velmi pravidelně a může zcela znemožnit přistání na pobřeží.

Při pochybách doporučujeme nelétat – i toto ostatně platí nejen na Kanárských ostrovech.

Velká část přistávaček je přímo na pobřeží – pozor na životu nebezpečné přistání do moře při špatném rozpočtu!

Tenerife

Izaňa

Nejatraktivnější letový terén na Tenerife. Startuje se z hlavního hřebenu ostrova dle podmínek na jih nebo na sever. Jižní start je přímo z náspu silnice C-824 asi 2 km SV od observatoře Izaňa. Na druhý start je třeba pěšky přejít přibližně 300 m na severní stranu hřebene. Jižní přistání je na 12 km vzdálené oblázkové pláži v Puerto de Guimar. Při letu na sever přistávejte na také asi 12 km vzdálené pláži Jardín v Puerto de la Cruz. Pokud je obsazená turisty, pak na volné ploše za pevností na SV okraji pláže (za plaveckým bazénem a hřištěm). Pozor na start do rotoru a silnou brízu na přistání. Ve slunečné dny startovat nejpozději do 9.00 hodin. Během dopoledne se pravidelně kvůli mořské bríze vytváří mohutná vrstva oblačnosti ve výšce okolo 1000 m/m, kterou je třeba prolétnout, a termiku hledat až pod ní. Převýšení 2200 m.

La Corona

Start z malého prostranství přímo nad kolmou stěnou. Přístup z los Reajelos na Icod el Alto a odtud přímo vzhůru. Přistání za odlivu na pláži Socorro nebo snadněji v los Reajelos (obojí není ze startu vidět). Terén vhodný pro odpolední létání. Převýšení 750 m.

Garachico

Start těsně pod anténním stožárem z menšího plácku. Přístup z Garachico přes El Tanque do San Juan del Reparo. Přistání v Garachico. Převýšení 520 m.

Jama

Vynikající terén vhodný pro první seznámení s termickým potenciálem ostrova. Startoviště je díky umístění výhodné využívat už od poledních hodin, kdy začíná být termicky velmi aktivní. Start dobře viditelný u serpentiny silnice. Přistání na severním okraji Valle de San Lorenzo . Přístup z odbočky č. 24 dálnice TF-21 směrem na San Miguel a dále směr na Escalona až k Jama. Pozor na start do rotoru a živou „zimní“ termiku. Převýšení 550 m.

Taucho

Další termicky velmi výhodný terén vhodný především pro odpolední polétání. V oblasti se nachází několik startovišť na západních svazích hor (Ifonche). Přístup ze silnice C-822 mezi Adeje a Tijoco de Abajo. Přistávačka pod kruhovým objezdem poblíž Adeje. Převýšení 560 m.

La Palma

Puerto Naos

Start ze svahu nad okrajem útesu. Přístup po odbočení (vpravo za tenisovým klubem) ze silnice vedoucí vzhůru z Puerto Naos. Převýšení 240 m.

Jedey

Start z hřebene kopce vlevo vedle silnice z Fuencaliente do Los Llanos. Převýšení 650 m.

El Gallo

Start ze strmého svahu mezi borovicemi. Přístup od tunelu vzhůru směrem na El Pila/Fuencaliente. Převýšení 1300 m.

Campanarios

Přístup přes San Nicolas, později se cesta výrazně zhorší a je vhodná pouze pro vozy 4x4 – lépe je využít vývozů organizovaných místním klubem. Převýšení 900 m.

El Time

Start z hrany útesu. Přístup z Los Llanos směrem na Tijarafe. Pozor na velké množství elektrických vedení. Převýšení 650 m.

Lanzarote

Mirador del Rio

Start z holého svahu nad pobřežními útesy. Přístup za stejnojmenné vyhlídky na severu ostrova. Převýšení 380 m.

Las Nieves

Start z dlouhého hřebene. Přístup ze silnice mezi Haria a Los Valles. Převýšení 580 m.

Famara

Start z hřebene nad stejnojmennou pláží. Přístup od městečka Famara. Převýšení 300 m.

Mirador de Haria

Start do dlouhého údolí z opačné strany hřebene než z Las Nieves. Převýšení 350 m.

El Hierro

Dos Hermanas

Nejvyšší a nejkrásnější start ostrova přímo z amfiteátru El Golgo. Přístup po silnici vedoucí na vrchol ostrova. Převýšení 1300 m.

Salida 1200, Salida 800

Dva nižší starty přímo u silnice vedoucí na vrchol. Převýšeni 1200 m a 800 m.

Casita del Llano

Další pěkný start na ostrově. Přístup z cesty El Pinar – Mercadel. Převýšení 950 m.

Vyhledáváme zájezdy přímo pro Vás!