Kde pomáháme

Společné fotoV roce 2009 jsme se společně rozhodli začít podporovat školačky z Gambie.

O této škole a podmínkách života místních dětí nám vyprávěl náš přítel a obchodní partner Javier Blanca, který je z ostrova Gran Canaria a již několik let pomáhá jak finančně tak vlastními silami ve vesničce Lamin nedaleko Serrekundy na jihovýchodě Gambie.

Jeho pracovní cesty spojené s turismem ho během pouti Gambií přivedly i do "naší" školy. První spolupráce se týkala zpoplatnění služby za použití toalet turisty a po několika letech se velmi rozrostla, prohloubily se i vztahy mezi Javierem a místním obyvatelstvem. Osobní pomoc a přidaná ruka k dílu je vidět i ve vybudované nové části školy Canaria Lamin School. Zážitky, vyprávění a přiblížení místní situace i špatných životních podmínek nás přivedli k myšlence, že pomůžeme i my - zaměstnanci CK Canaria Travel CZ.

Proto jsme neváhali nabídnout svou podporu a finanční pomoc v projektu „adopce na dálku“.

Naše finanční i materiální příspěvky pomáhají dětem rozšířit si vzdělání, trochu jim ulehčí život a možná jim přinesou i vidinu lepší budoucnosti.

V roce 2009 jsme „naše“ školačky Ansel Manga, Fataumatta Dukureh, Fatou Saidykhan, Haddy Sibi, Isha Conteh a Mariama Saidy vybavili na cestu do školy novými aktovkami, botami a školní uniformou. Protože v holčičkách stále plane dětská duše, nezapomněli jsme ani na dřevěné hračky z Čech, které jim udělaly velkou radost.

V roce 2010 přidali navíc někteří z nás osobní podporu dalším dětem, mezi kterými jsou již i chlapci  - Saffia Taal, Haruna Jobe, Isatou Badjie, Mariama Nijie.

V září roku 2010 jsme u příležitosti začátku školního roku předali každé rodině 50 kg rýže, kanystr oleje a různé druhy ořechů.

Ansel Manga

JavierAnsel je 12 let a vyrůstá v rozvedené rodině, která prodělala malárii a otec je navíc alkoholik. Žije v hliněném domku bez elektřiny a vody, má ještě 7 sourozenců. Její rodina nemá stálý příjem, i když maminka pracuje na poli, kde jí pomáhá i malá Ansel. Daří se jí v angličtině a ve sportovních aktivitách a moc se jí ve škole líbí, i díky tomu, že se zde může dívat na kreslené pohádky. Jako jediná je z rodiny katolíků a ne muslimů. Naše finanční podpora ji umožňuje uhradit poplatky za studium.

Fatou Dukureh

Narodila se v srpnu 2007 a má 2 sestry, které již chodí do školy. Se sourozenci a rodiči žije v pronajatém domku z bláta, kde nemají zavedenou ani elektřinu. Otec má nepatrný příjem z prací na polích (cca 32 EUR) a maminka vaří pro celou rodinu. Líbí se jí hrát si s dětmi, malovat a ráda se účastní výtvarných soutěží. Celá rodina si prodělala malárii. Příspěvkem, který poskytujeme, se vyřeší problémy s úhradou školného, stravy a náklady na bydlení.

Fatou Saidykhan

V říjnu 2018 oslaví 13. narozeniny, bydlí spolu s mladším bratrem, starší sestrou a rodiči v hliněném domku bez elektřiny. Otec je farmář a dostává tak nějaký příjem, maminka zaměstnání nemá. Jako ostatní rodiny, i oni si prodělali malárii. Fatou si ráda hraje s kamarády a je šikovná na ruční práce. Účastní kolektivních sportovních her a chodí i na hodiny angličtiny. Díky sponzorství může rodina uhradit poplatky za školné a oblečení.

Haddy Sibi

Málé Haddy je 12 let a vyrůstá ve velké rodině, má 7 sourozenců, z nichž 4 již studují. Bohužel rodiče nemají práci, tedy jsou bez jakéhokoliv příjmu. Celá rodina bydlí v domku, kde je dokonce zavedena i elektřina. Haddy navštěvuje předškolní třídu, učí se anglicky, chodí na hodiny muslimského náboženství a má ráda malování i vyprávění příběhů. Naše finanční podpora jí umožní pokračovat ve studiu, zajistí oblečení i jídlo.

Isatou Conteh

Isatou je 10 let, bydlí s rodiči a 3 staršími sestrami v pronajatém domku. Díky zaměstnání otce v zemědělství má rodina malý příjem (cca 45 EUR), ale ten samozřejmě nestačí na zaplacení školného, jídla, oblečení či doktora, ke kterému v případě potřeby dochází pěšky do nemocnice vzdálené 3 km. Navštěvuje předškolní třídu, ráda zpívá a vyniká především v ručních pracích. Také denně navštěvuje náboženské programy pro muslimské děti. Sponzorská podpora rodině pomáhá k zajištění placených služeb, stravy a oblečení.

Mariama Saidy

Malá Mariama se narodila v červenci 2005 a má ještě 2 bratry a sestřičku. Tatínek pracuje za malý příjem na poli, což vystačí stěží na obživu rodiny, která bydlí v hliněném domku se zavedenou vodou, ale bez elektřiny. Také jejich rodina prodělala malárii, ale už jsou v pořádku. Mariama je v předškolní třídě, kde se jí daří v angličtině, ve sportu a zpěvu. Moc ráda pomáhá mamince s vařením. Finanční podporou jí pomáháme s problémem placeného vzdělání, zajištění oblečení a stravy.

Za jejich úsměvem je skryta radost a dětská bezprostřednost, která nás těší a napovídá nám, že i tato pomoc má svůj smysl.

Další informace o tomto projektu naleznete na oficiální stránce: www.canarias-lamin.blogspot.com nebo na www.facebook.com - colegio canaias lamin.

Motto: „Všem pomoci nemůžeme, přesto někomu ano“.